Francia törvényhozók járultak Aszadhoz
Négy francia törvényhozó Bassár el-Aszad szíriai elnökkel találkozott szerda reggel Damaszkuszban, a parlamenti képviselők "magánjellegű küldetés" keretében utaztak a közel-keleti országba.
Négy francia törvényhozó Bassár el-Aszad szíriai elnökkel találkozott szerda reggel Damaszkuszban, a parlamenti képviselők "magánjellegű küldetés" keretében utaztak a közel-keleti országba.
A szíriai elnök egy interjúban közölte: kormánya általános jellegű üzeneteket kapott az amerikai hadseregtől az Iszlám Állam (IÁ) szíriai állásai elleni légicsapásokról, de nem áll közvetlen együttműködésben az amerikaiakkal.
Bassár el-Aszad szíriai elnök egy szerdai lapinterjúban azt fejtegette, a múlt heti párizsi vérengzés annak a következménye, hogy a Nyugat támogatja a terrorizmust.
Az elnök több mint ezer meghívott jelenlétében esküdött fel a Koránra. A házelnök bejelentésével kezdődő ceremónián a sötétkék öltönyt viselő Aszad ígéretet tett rá, hogy tiszteletben fogja tartani az ország alkotmányát. A szíriai ellenzék eleve kétségbe vonta a választás legitimitását.
Kivégeztek, majd nyilvánosan keresztre feszítettek nyolc felkelőt Szíria északi részén az Iraki és Levantei Iszlám Állam (ILIÁ) nevű szélsőséges csoport harcosai. Január óta már több mint hétezren vesztették életüket a kormány ellen harcoló rivális iszlamista csoportok közötti harcokban.
Általános amnesztiát hirdetett Bassár el-Aszad szíriai elnök hétfőn, nem sokkal "újraválasztása" után.
Bassár el-Aszad a szavazatok 88,7 százalékát kapta a szíriai elnökválasztásokon.
Damaszkuszban különleges biztonsági intézkedéseket léptettek életbe, a város körül ellenőrzőpontok gyűrűit állították fel, a hadsereg átkutatja az autókat, és személyazonosságuk igazolására szólítja fel a járókelőket.
A választáson Aszaddal szemben csupán két ismeretlen jelölt indul, Máher el Haddzsár és Haszan Abdalláh en-Núri, akik a megfigyelők szerint az államfő újraválasztását legitimálják részvételükkel.
Huszonegy ember, közöttük tizenegy civil lakos meghalt, és több mint harmincan megsebesültek Bassár el-Aszad szíriai elnököt támogató kampányrendezvényen végrehajtott aknatámadásban Szíria déli részén - jelentette az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) pénteken.
Két vetélytársa lesz Bassár el-Aszad szíriai államfőnek a június 3-i elnökválasztáson: Máher el-Haddzsár és Haszan Abdalláh en-Núri - jelentette be vasárnap Damaszkuszban az alkotmánybíróság szóvivője.
Egy ellenzéki szervezet videót töltött fel a YouTube-ra, amelyen orvosok egy állítólag megmérgezett, oxigénmaszkot viselő férfit ápolnak. Az ellenzékiek szerint a vegyifegyver-támadás a szíriai főváros Dzsobar nevű peremkerületében történt.
A szíriai hatóságok őrizetbe vették a január végi svájci béketárgyalásokon részt vevő ellenzékiek több családtagját - közölte szerda este az Egyesült Államok, és követelte haladéktalan és feltétel nélküli szabadon bocsátásukat.
Ahmet Davutoglu török külügyminiszter egy szerdai interjújában azt mondta, hogy a Szíriában tomboló, egyre súlyosbodó polgárháború veszélyt jelent az összes ország számára, mivel lehetővé tették Bassár el-Aszad elnök kormányának "bűncselekményei" folytatását, miközben a világ minden tájáról dzsihadisták özönlenek az országba.
Ahmad el-Dzsarba, a több ellenzéki csoportot összefogó Szíriai Nemzeti Koalíció (SZNK) vezetője azt mondta csütörtökön Genfben: Szergej Lavrov orosz külügyminiszter nemrégiben arról biztosította, hogy Moszkva nem ragaszkodik Bassár el-Aszad szíriai elnökhöz, hozzátéve, a szíriaiaknak tárgyalások útján kell elérniük távozását.
Nem mond le a posztjáról Bassár el-Aszad szíriai elnök - jelentette ki a damaszkuszi kormány egyik minisztere szerdán a Svájcban zajló békekonferencia alkalmával.
Nem lehet helye Bassár el-Aszad elnöknek a szíriai átmeneti kormányban - jelentette ki John Kerry amerikai külügyminiszter szerdán a svájci Montreux-ben, a szíriai válságról rendezett békekonferencián. A szíriai külügyminiszter szerint erről csak az ország népe dönthet.
A damaszkuszi kormány azt szeretné, hogy sikerrel végződjön a nemzetközi békekonferencia, valamint hogy külföldi beavatkozás nélkül, szíriai földön tárgyalhassanak a szemenbálló felek. De a szíriai elnök "a vörös vonal", a sorsáról tárgyalni sem hajlandók.
Egy dezertáló Aszad-katona csempészte ki az országból a megkínzott emberek ezreiről készült fotókat. Az áldozatok többsége lesoványodott, sokukat megverték és fojtogatták. Többeknek hiányzott a szeme, és a holttestek egy része áramütések nyomát viselte.